SON DAKİKA
haberL haberR

Mısır'da son durum (Mısır'dan)

08.07.2013 07:44  

Mısır'da Savunma bakanı Abdülfettah el Sisi'nin gerçekleştirdiği askeri darbe kan akıtmaya devam ediyor. İşte Mısır'dan gelen son haberler....

Mısır'da son durum (Mısır'dan)
İHVAN:  SORUMLUSU SİSİ'DİR

Kahire'nin doğusunda Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde askerlerin sivil halk üzerine ateş açmasını "katliam" ve "çirkin saldırı" olarak niteleyen Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yaptığı açıklamada "Mısır halkı, tekrar askeri diktatörlüğe geri dönmeyecek ve bu diktatörlüğü ikinci kez dize getirecektir" denildi.

İhvan'ın açıklamasında, "Sabah namazını kılan Müslüman halkın üzerine gerçek mermi ve gaz bombaları ile saldıran Mısır askeri birliklerinin saldırları sonucunda çok sayıda masum kaybetti ve yüzlerce kişi de yaralı bulunmaktadır. Barışçıl gösterilere karşı uygulanan bu şiddet asla kabul edilemez" olduğu belirtildi.

"Katliamların sorumlusu Sisi'dir"

Askeri darbe ile anayasayı ihlal ederek ülke yönetimini ele geçiren Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdülfettah es-Sisi'yi suçlayan İhvan tarafından yapılan açıklamada, "Meydana gelen bu çirkin saldırı ve katliamdan sorumlu olan kişi Genelkurmay Başkanı sıfatını taşıyan Abdülfettah es-Sisi'dir" denildi.

"Savunmasız sivil halkın üzerine ateş açan ve halkını katleden Suriye'deki Beşşar Esed gibi Sisi de Mısır halkının üzerine ateş açıyor. Dökülen bu kanlar, onların sonu olacaktır. Mısır halkı tekrar diktatörlüğe asla geri dönmeye müsaade etmeyecektir ve zalim diktatörlerden hesap sormaya karalı" olduklarını açıkladılar.

Ordu sivil halkın üzerine ateş açtı

Darbecilerin ellerini kana buladıklarını, masum sivil halk üzerine ateş açarak büyük bir katliama sebebiyet verdiklerini kaydeden açıklamada yapılanların kanunlara aykırı ve anayasal suç olduğu dile getirildi.

Askeri darbe yapan Mısır ordusunun ilk yayınladığı açıklamada barışçıl gösterilere müdahale edilmeyeceğini ancak bu açıklamadan kısa bir süre sonra sivil halkın üzerine ateş açılması ve birçok kişinin ölmesi sonucunda İhvan tarafından yapılan açıklamada "Darbeciler çirkin yüzünü gösterdi" denildi.

Mısır halkının askeri darbeye karşı direnmelerini isteyen İhvan yetkilileri, halkın meydanlara çıkmalarını, hak ve özgürlüklerini korumaları için barışçıl direniş yapmaya çağırdı.

500 KİŞİ ABLUKA ALTINDA

Cumhuriyet Muhafızları Alayı yakınında bulunan Mustafa camisine sığınan çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 500 kişilik grup, askerler tarafından abluka altında tutuluyor.

Görgü tanıklarının bildirdiğine göre olayların yakınındaki Mustafa camisinde kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 500 kişinin mahsur tutulduğu, çıkmak isteyenlerin ya nişancılar tarafından vurulduğu ya da polis tarafından hemen tutuklandığı bildirildi.

Mısır ilk kez seçimle başa gelen sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı ordu darbesinin hemen akabinde ev hapsinde tutulduğu yer olduğu iddia edilen Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde toplanan halka ateş açmıştı.
 

ÖLÜ SAYISI 53 YARALI SAYISI 300

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde sabah namazını kılan sivil halka ateş açılması sonucu 53 kişi öldü, 300'den fazla kişi yaralandı.

Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi yanlılarının düzenlediği gösteriler aralıksız sürüyor. Ramazan arefesinde meydanda sabah namazı kılan sivillere ordu tarafından önce gözyaşartıcı gaz bombası atıldı, ardından otomatik silahlarda ateş açıldı. Yaklaşık 5 dakika süren aralıksız ateş sonucu kan gölüne dönüşen alanda, hastaneye sevk edilmesine izi verilmeyen yaralılar, alandakiler halk tarafından kendi imkanlarıyla tedavi edilmeye çalışıldı.

Alanın askerler tarafından abluka altına alınmasının ardından bölgeye ambulans dahil başta gazeteciler ve halktan hiçkimsenin girmesine için verilmedi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan (İhvan) yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin sivil halka ateş açması sonucu 5'i çocuk 53 kişinin öldüğü, 300'den fazla kişinin de yaralandığını açıklandı.

Bölgenin, saldırı sonrası güvenlik güçleri tarafından abluka altına alındığı ve yaralıların çevre hastanelere nakledilmesinin engellendiği öğrenildi.

Savaş uçaklarının bölgede alçak uçuş yaptığı ve bazı yaralıların durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe edildiği belirtildi.

Öte yandan Mısır Acil Yardım Komitesi Başkanı Muhammed Sultan, olayda 42 kişinin öldüğünü, 322 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Görgü tanıkları, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde bazı askerlerin sivil halka ateş açma emrine uymayarak silahlarının şarjörlerini boşalttığını ileri sürdü.

Çok sayıda ölü ve yaralı olmasına rağmen göstericilerin karargaha doğru yürüyüşe geçtiğini ifade etti.

SABAH NAMAZINDAN SONRA ÇATIŞMA ÇIKTI

Kahire'de sabah namazının ardından Cumhuriyet Muhafızları karargahı önünde oturma eylemi yapmakta olan Mursi yanlılarıyla, karşıtları arasında çıkan çatışmadı çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi. Yaralılar Rabiatul Adeviye meydanında kurulan seyyar revirlerde tedavi edildi.

Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren göstericilere açılan ateşte ilk belirlemelere göre 34 kişi öldüğü 300'den fazla göstericinin ise yaralandığı bildirildi.

Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) sözcüsü Muhammed Baltaci, Kahire'deki Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde Muhammed Mursi'ye destek veren göstericilerin sabah namazı kılmaktayken üzerlerine ateş açıldığını belirtti.

Baltaci, namaz kılan göstericilerden 34'ünün hayatını kaybettiğini açıkladı. 300'de fazla kişinin ise yaralandığı aktaran Baltaci, asker ve polis güçlerinin namaz kılan insanların üzerine ateş açmasının felaketin boyutunu büyüttüğünü ifade etti.;

Ölü sayısının artmasından endişe ettiğini söyleyen İhvan yetkilisi, tüm tarafları sağduyuya davet etti.

Önce göz yaşartıcı bomba

HAP'tan yapılan açıklamada, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde halka ateş açılması sonucu ölenlerin sayısının 52'ye yükseldiği, bunlardan 5'inin çocuk olduğu bildirildi.

Açıklamada, bugün öğle namazından sonra Mısır'daki bütün camilerde gıyabi cenaze namazı kılınması çağrısı yaptı.

Öte yandan Rabiatul Adeviye meydanında toplanan halk, Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenler için zılgıtlar eşliğinde ağıt yaktı.

MISIR ORDUSU: 1 KOMUTAN ÖLDÜ

Mısır Ordusu, "göstericilerin Cumhuriyet Muhafızları Karargahını basma girişimi sırasında göstericilerle askerler arasında çatışma çıktığını, 1 komutanın öldüğünü, 40'a yakın askerin yaralandığını açıkladı

Mısır Ordusu, "göstericilerin Cumhuriyet Muhafızları Karargahını basma girişimi sırasında göstericilerle askerler arasında çatışma çıktığını, 1 komutanın öldüğünü, 40'a yakın askerin yaralandığını açıkladı.


CUMHURBAŞKANI İSTİFA ÇAĞRISI

Mısır'da Güçlü Mısır Partisi Genel Başkanı ve eski Cumhurbaşkanı adayı Abdulmunim Ebu-l Futuh, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un, ordunun halka ateş açması olayının sorumlusu olduğu için istifa etmesini istedi.

BASINA ORDU ENGELİ

Ordunun yönetime el koymasının ardından bu sabah halk üzerine açılan ateş sonucu 34 kişinin ölmesinin ardından basına yönelik baskılar artırıldı.

Sabah namazı kıldıkları sırada halkın üzerine ateş açılması olayının dünya kamuoyuna aktarılmasını önlemek isteyen askerler, basın mensuplarının kaldıkları otelden dışarı çıkmasını engelliyor.

Katliamın yaşandığı Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önüne gitmek isteyen gazeteciler de yine askerler tarafından engelleniyor. Olay yerine gitmekte ısrar eden bazı yabancı gazetecilerin "baltacılar" denilen grup tarafından darp edildiği bildirildi.

Olay yerine gitmek isteyen yabancı basın organlarında görev yapan bir kameramanın da öldürüldüğü iddia ediliyor.

İnsan hakları örgütleri, Mısır'daki gelişmelerden endişeli

İnsan hakları örgütleri, Mısır'da işlenen insan hakları ihlallerinden ve gösteriler sırasında çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının artmasından endişe duyduklarını dile getirdi.

İnsan Haklarını İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamada, ordunun yönetime el koymasının ardından çıkan çatışmalarda ölenlerin sayısının artmasının, güvenlik güçlerinin derhal eyleme geçmesi ve siyasi parti liderlerinin de yandaşlarına şiddet olaylarından kaçınmaları çağrısında bulunması gerektiğini ortaya koyduğu belirtildi.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan sorumlu Müdür Yardımcısı Joe Stork, Mısırlı siyasi liderlere daha fazla kan dökülmesini engellemek için gerekli tüm önlemleri almaları çağrısında bulundu.

Polis ve askerin 5 Temmuz'da Müslüman Kardeşler'in destekçileri ile karşıtları arasında çıkan ve 36 kişinin ölümüne neden olan çatışmalara müdahale etmekte yetersiz kaldığına işaret eden Stork, Mısır güvenlik güçlerinin şiddet olaylarına aşırı güce başvurmadan profesyonel ve etkili bir biçimde müdahale edebilecek kapasiteye sahip olduklarını göstermeleri gerektiğini vurguladı.

Uluslararası Af Örgütü ise askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek verenlere karşı operasyon başlatıldığına, Müslüman Kardeşler'in bazı liderlerinin tutuklandığına ve bazı medya organlarının ofislerine baskınlar düzenlendiğine dikkati çekti .

Örgüt, Mısır'daki insan hakları ihlallerinin bağımsız ve tarafsız bir kurul tarafından araştırılması gerektiğinin altını çizdi.

NUR PARTİSİ: GÖRÜŞME SÜRECİNDEN ÇEKİLDİK

Nur Partisi Başkanı Yunus Mahyun: "Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde yaşanan katliama tepki olarak görüşme sürecinden çekilmeye karar verdik" AA

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Osmanlı döneminde Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars, Malatya, Elazığ, Adana, Mersin, Antakya gibi nice bölgeler zorla Sünnileştirildi. O anlı şanlı Padişahların kılınçları insanların boynuna inip inip kalktı.
Misafir - 18:03, 10 Temmuz 2013 Çarşamba
zafer demokrasınındır ve musluman kardeşlerındır dıren mısır
Misafir - 17:06, 09 Temmuz 2013 Salı
Misafir - 10:39, 09 Temmuz 2013 Salı
Obama ve Suudi kralı , kına yakabilir. Orta Doğu'da iç savaşın olmadığı tek ülke İSRAİL kalıncaya kadar devam.
Misafir - 09:47, 09 Temmuz 2013 Salı
bunlar ne Müslüman nede insan olabilir. İran ve şiiler bu işte. bunlar Hz.Ali(R.A.) askerleri olamaz. ancak onu katledenlerden olurlar.
Misafir - 18:04, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
İkiyüzlü, emperyalist batı binlerce yıl sonra yeni mısır firavununu gururla takdim eder.Firavun RamSİSİ.
Misafir - 15:09, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Ey meşru Türk hükümetini itidale davet edip diktatörlükle suçlayan avrupa ve amerikan hükümetleri ve içimizdeki uzantıları gerçek diktatörler karşısında diliniz mi tutuldu?Batı ve içimizdeki hempaları sizin gerçek yüzünüz budur.
Misafir - 14:23, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
nur partisi,adını değiştirsin...nur ile işiniz yok sizin.
Misafir - 14:17, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Tayyip Erdoğana Mursi ye Diktatör diyen az gelişmişler diktatör arıyorsanız esata ve sisi i.. baksınlar sende kılıçtaroğlu
Misafir - 14:00, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
OSMANLININ 1918 DE BIRAKTIĞI MİRASI UNUTTUNMU KİMİ KURTARIYOR OSMANLI BİRAZ TARİH OKUYUN ANADOLUNUN İŞGAL EDİLMİYEN BİR AVUÇ YERİ KALDIMIYDI
Misafir - 13:01, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
osman lı aşıkları çoğaldı osman lı 90 yıl önce kendi halkına sahip çıkamadı.
Misafir - 12:49, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Misafir - 12:35, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Dünya Devletlerinde, müslüman halkların artık askere güven ve inancı kalmamaya başladığından müslüman ordu birliklerinin kurulması elzem hale gelmekte.
Misafir - 12:29, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
aynı akpnin taksimdeki yaralıların hastanelere götürülmesine izin vermediği gibi.yani gidişat aynı.
Misafir - 12:00, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
BAYAN MERKEL..HİÇ SESİN ÇIKMIYOR...YOKSA TATİLDEMİSİN..HANİ GEZİDE ŞÖYLE BİR DEMOKRASİ KEDİSİ OLUVERMİŞTİNDE...ADANALI NEVZAT
Misafir - 11:56, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Mısırda kukla Adil Mansur görevi derhal bırakmalı.
Misafir - 11:26, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
abdülfettahın siyonistler ne emrederse onu yaptığı ortadadır ilk iş filistinin kapısını kapattı sonrada namaz kılan müslümanlara ateş ettirdi bu düpedüz faşizmdir laikler kendilerinden başka hiçbir ideolojiye hoş görü ile bakmıyorlar
Misafir - 11:20, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
laik teröristler namaz kılan insanlara ateş ediyor işte mısır bu
Misafir - 11:13, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
yavuz selim mısırı fethederken sadrazam sinan paşanın şehit düşmesine üzülür ve mısırı aldık ama sinanı kaybettik der.işte insan sevgisi ve işte vefa.kendisine alevi diyen bir türlü ben müslümanım diyemeyenlere duyurulur.rahat uyu YAVUZ SELİM
Misafir - 11:11, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
mısırdaki katliamı el baradey ve anayasa mahkemesi başkanı ile genelkurmay başkanı sisi yaptığı açık olduğundan bunların idamı gerekir.
Misafir - 11:05, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Ne İnsan hakları örgütleri, ne BM, ne AB, ne ABD... OSMANLI GERİ GELSİN BÜTÜN MAZLUMLARI KORUR! (Simavna kadısıoğlu)
Misafir - 10:52, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Allah rahmet eylesin...
Misafir - 10:46, 08 Temmuz 2013 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın