SON DAKİKA
haberL haberR

Mısır'da son durum (Mısır'dan son haber)

17.08.2013 10:11  

Mısır'da darbe karşıtı göstericilerin üzerine ateş açarak yüzlerce sivili öldüren darbeciler, katliamda hayatını kaybedenlere bile rahat yüzü göstermedi. Güvenlik güçleri, camilere getirilen cesetleri bekleyenleri göz yaşartıcı gazla dağıttı, cenazelere el koydu. Onlarca kişiyi gözaltına aldı.

Mısır'da son durum (Mısır'dan son haber)
İşte Mısır'dan gelen son dakika haberleri...

21: 21 AA muhabiri Hibe Zekeriya ve TRT muhabiri Metin Turan'ın gözaltına alındığı ve Tora Cezaevi'ne nakledildikleri bildirildi.

Camide yaklaşık 24 saat mahsur kalan TRT muhabiri Metin ve Turan AA muhabiri Hiba Zekeriya’nın gözaltına alındığı ve Tora Cezaevi'ne götürüldüğü iddia edildi. Türk gazetecilerin götürüldüğü iddia edilen Tora Cezaevi'nde mısır'ın devrik lideri Hüsnü Mübarek de bulunuyor.

18:08 Mısır televizyonu: Güvenlik güçleri Fetih camiinde kontrolü sağladı

Mısır devlet televizyonu, güvenlik güçlerinin başkent Kahire’deki Fetih camii içine girdiğini ve kontrolü sağladığını duyurdu.

Camiye dünkü gösterilerden sonra bir grup gösterici sığınmıştı. Camiden çıkan göstericiler, dışarıda bekleyen darbe yanlısı grupların linç girişimine maruz kaldı.

16:57 Mısır'da darbe yönetimi İhvan'ın feshedilmesini teklif etti

Mısır Başbakanı Hazim Biblavi, Müslüman Kardeşler'i yasal olarak feshedilmesi önerisinde bulundu. Biblavi'nin bu öneriyi, sivil örgütlere lisans veren bakanlıkta yaptığı bildirildi. Önerinin üzerinde fikir alış verişi yapıldığını ifade etti.

Mısır Başbakanlık sözcüsü Şerif Şevki, bugün düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Hazim Beblavi'nin Müslüman Kardeşler'in fesh edilmesini teklif ettiğini söyledi. Şevki, Biblavi'nin bu öneriyi, sivil örgütlere lisans veren bakanlıkta yaptığı ifade etti. Öneri üzerinde görüş alış verişi yapıldığını aktardı.

Ülkenin "bu istisnayi şartlar altında terör eylemlerine maruz kaldığını" iddia eden sözcü Şevki, "Bu süreç içerisinde ülkenin terör eylemlerine maruz kaldığını kendi gözlerinizle gördünüz. Tüm dünyanın takip ettiği gibi bir çok sokakta sistemli bir terör eylemi olduğunu izlediniz. Kamu ve özel mülklere yönelik saldırıları gördünüz." dedi.

Ülkedeki darbe karşıtlarının protestolarını "terör eylemi" olarak nitelendiren sözcü, "Ülkedeki bu eylemler inanırlığını ve güvenirliğini kaybetmiş, yönetim hırsı ve yönetime dönme hayalleri gören azınlığın faaliyetleridir. Ancak vefakar Mısır ve kahraman ordusu polisi onların karşısında durarak, onları engelledi." ifadelerini kullandı. 

16:08 ABD'nin Mısır'a verdiği para Amerikan silah şirketlerine dönüyor

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'daki darbe yönetiminden göstericilere karşı kanlı müdahaleyi sona erdirmesini istedi. Fakat Mısır Ordusu'na yapılan 1,3 milyar dolarlık yardımın kesilmesine karar vermedi. Zira Mısır Ordusu, Amerikan silah sanayiinin en büyük müşterilerinden biri konumunda. Mısır Ordusu, savaş uçağından göz yaşartıcı gaza kadar her türlü askeri malzemeyi ABD şirketlerinden alıyor. Bu yüzden söz konusu yardımların kesilmesinin kolay olmadığı yorumları yapılıyor.

Düşünce kuruluşu RAND'ın Ortadoğu analisti Jeffrey Martini, askeri amaçlı yardımın askıya alınması halinde dev Amerikan silah şirketlerinin önemli bir müşteri kaybedeceğine dikkat çekiyor. Pentagon'un açıklamaktan kaçındığı askeri malzeme satışının 2 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. California'daki Donanma Akademisi öğretim üyesi Robert Springborg'a göre Mısır Ordusu yakın zamanda Amerika'dan 20 adet F-16 savaş uçağı ve tank ekipmanı sipariş etti. Bu siparişlerin teslim edilmemesi durumunda silah şirketleri 2-3 milyar dolar zarar edecek. Mevcut anlaşmaların da 2017 yılına kadar süreceği belirtildi. Bu şirketlerin başında da F-16 üreten Lockheed Martin ve tank üreticisi General Dynamics geliyor.

15:45 Dışarıdan ateş açılan Mısır'daki El-Feth Camisi üzerinde helikopterler uçuyor, içeridekiler ile iletişim kesildi

15:06 Mısır Bakanlar Kurulu, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın feshedilmesini görüştüklerini açıkladı.

14:44 Mısır güvenlik güçleri, El-Feth Camisi'ne gaz bombaları atarak müdahale etmeye başladı. El Feth Camisi'nden çığlıklar yükseliyor, dışarı çıkmayı başaranlar gözaltına alınıyor.

13:07 Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı lideri Muhammed el-Bedii'nin oğlu Ammar'ın dünkü gösterilerde öldürüldüğü bildirildi.

12:35 Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı lideri Muhammed el-Bedii'nin Benu Süveyf'teki evinde yangın çıktığı bildirildi.

08:11 Mısır’ın başkenti Kahire’nin Ramses meydanında Fatih camisi etrafını polis sararken, güvenlik güçlerinin kadınların camiden ayrılmalarını istediği bildirildi.

El Cezire televizyonu, bir görgü tanığının verdiği bilgiye göre, polisin camideki kadınların çıkmalarını istediğini aktardı.

Darbe karşıtı gösteride güvenlik güçlerinin saldırısıdan kaçan ve aralarında yaralıların da bulunduğu bin kadar göstericinin mahsur kaldığı Fatih Camisi'nin kapısının zorla açıldığı, ancak güvenlik güçlerinin camiye girmediği öğrenildi.

Caminin içerisinde en az iki kişinin cenazelerinin de bulunduğu belirtiliyor. Polis ekiplerinin içerideki erkekleri gözaltına alacağı kaydediliyor.

Camide endişeli bekleyiş sürüyor.

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Allah yardım etsin bütün müslümanlar lütfen tepkinizi ortaya koyun!!!
Misafir - 20:13, 10 Nisan 2014 Perşembe
ya rabbim zalimlerden intikamımızı al
Misafir - 12:16, 08 Nisan 2014 Salı
ALLAH raz olsun Hüseyin YozĞUT
Misafir - 07:43, 19 Eylül 2013 Perşembe
ben şu an mısırdayım aklı başındaki tek kurum asker halk zaten aç eğitim seviyesi diye birşey yok gelir düzeyi olanlar la olmayanlar arasında çok fark var
Misafir - 01:51, 15 Eylül 2013 Pazar
ağzına sağlık
Misafir - 18:53, 14 Eylül 2013 Cumartesi
Çoooook güzelse allah başına versin bu güzelliği
Misafir - 22:36, 12 Eylül 2013 Perşembe
çooooooooooook güzel
Misafir - 16:07, 02 Eylül 2013 Pazartesi
SENİNDE SONUN KADDAFİ GİBİ OLACAK.İNSANLARA YAPTIĞIN ZULMÜ SONRA İNSANLAR CEZALANDIRACAK..HEPSININ SIRASI GELECEK ESAD EFENDİİ....
Misafir - 10:32, 24 Ağustos 2013 Cumartesi
Sisi köpek gibi saldırıyorsun. Bir savaşta bu kadar insan ölmez.Ama bu sana da kalmaz sisi.Biliyorsun köperklerin sonu sokaklarda gelir.Allah şahit yaptığın sana da kalmaz.Bu çağda böyle bir insan.Birgün sen de hesap vereceksin.Ama köpekler bile senden şanslı olacak.
Misafir - 22:40, 23 Ağustos 2013 Cuma
yazık be yazık yaaa gerçekten o insanları öldürürken hiçmi içiniz acımıyo yaaa ne kadar vicdansızmışsınız taş kalpli insanlarmışsınız ama birgün bi musa çıkacak o zaman göreceksiniz siz taş kalpliler bütün çocuklar ölse bile bir musa yaşar ve o yapacaklarını yapar
Misafir - 21:19, 19 Ağustos 2013 Pazartesi
aynen öyle olacaktı o yuzden bizim milletimiz gözünü açsın görsün birlik zamanı şimdi tencere tavayla bir yere varılmadığını gördüler ülkemizin kıymetını bilelim
Misafir - 15:57, 19 Ağustos 2013 Pazartesi
"zülmedenler yakında nasıl bir inkılap ile devrileceklerini göreceklerdir" (Şuara Suresi) diyen müntakim allah'a durumu şikayet ediyoruz. bu zalimlerin ve vicdansızların layık olduğu cezayı en iyi verecek merci odur!...
Misafir - 15:55, 19 Ağustos 2013 Pazartesi
allah tağutların başlarına ezecek bir gün allahu ekber allahu ekber onun her şeye gücü yeter yarabi bizi bir kıl bizi sıratılmustakımda sabit kıl kur.ankerim ve sünneti bizim güneşimiz olsun yarabi zalimlerin sevgisi kalmbizden cıksın onlar senin peygamberin ve dinine düşmandırlar onarlar
Misafir - 12:09, 19 Ağustos 2013 Pazartesi
Birgün bir musa çıkacak siyonistler kaçacak delik arayacak,taşların arkasına saklanacaklar ama taşlar dile gelip, arkasındaki Yahudiyi haykıracak ve ey müslüman gel ve onu öldür.her yokuşun bir inişi her kışın bir baharı mutlaka olacaktır.
Misafir - 23:19, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
sisi, çakma cumhurbaşkanı, çakma başbakan, çakma içişleri bakanı, katiller ve cinayet emri verenler mezarlarınızı kazdırın.
Misafir - 23:08, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
Zalimler ve katiller. Öldürün sonra terör eylemleri yapıyorlar deyin. Kaç kişiyi de öldürdüklerini söyleyin bakalım ve kendi öldürdüklerinizle kıyaslayın. Allah'ım ölmeye değil bu iftiralara katlanmak çok zor
Misafir - 22:44, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
Turkiyemizde Darbe ve ergenekon davalari ortaya cikmasaydi, Suan hatta daha onceden ulkemizin durumu da ayni olabilirdi, halkimizi basortu takti diye, camiye gitti diye. okul okumak istedi diye katlediyor olabilirlerdi. Cunku aglama duvarinda aglayan ordu komutanlarimiz vardi. GORDUK,
Misafir - 22:17, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
Firavunlarin sonu elbetteki yakindir,zalimler cok olsada zafer yine hakkindir!
Misafir - 21:33, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
Rabbim Sen onların Yardımcısı ol.. Elimizden sadece dua etmek geliyor :( :(
Misafir - 21:09, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
batı bu zalimleri desteklemekle müslüman ülkeleri demorasiden nefret etmeye zorlamaktadır. demokrasiyi batı sadece kendi vatandaşı için istemekte.
Misafir - 20:23, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
siyonist sisi ve kukla hristiyan hükümet ve hristiyani teröristler Mısırda katliam yapıyorlar bm and ab gibi insanlığı unutmuş şer odaklarıda seyrediyor açık yazıyorum Türkiye nato ve ab üyesi olamaz ben red veriyorum
Misafir - 20:16, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
ALLAH ÖLENLERE RAHMET ETSİN ANCAK SIRA TÜRKİYE'YE GELİYOR
Misafir - 18:56, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
ALLAH ÖLENLERE RAHMET ETSİN ANCAK SIRA TÜRKİYE'YE GELİYOR
Misafir - 18:56, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
ALLAH ÖLENLERE RAHMET ETSİN ANCAK SIRA TÜRKİYE'YE GELİYOR
Misafir - 18:54, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
ALLAH(c.c) o masum insanların şehadetini kabul etsin inşallah bir an önce şeriatı da nasip etsin...(AMİN)
Misafir - 18:27, 17 Ağustos 2013 Cumartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın