SON DAKİKA
haberL haberR

Kemal Kılıçdaroğlu'na Brüksel'de büyük şok

16.05.2013 07:00  

Brüksel'de Başbakan Erdoğan'ı Beşşar Esed'le kıyaslayarak 'Reyhanlı'daki 51 kişinin katili' diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu'na AP Sosyalist Grup Başkanı Swoboda sert çıktı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na Brüksel'de büyük şok
Swoboda, "Erdoğan, Suriye halkına yönelik savaş ve teröre devam eden Esed'le kıyaslanamaz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu'na hitap ettikten sonra toplantı salonu çıkışında basına yaptığı açıklamalar kriz çıkardı. "Esed ile Erdoğan arasında demokrasi açısından sadece ton farkı var. İkisi de baskıcı" diyen Kılıçdaroğlu'na yazılı bir açıklamayla cevap veren Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan Erdoğan'ın Beşar Esad'la kıyaslanamayacağını belirtti.

İKİSİ DE BASKICI

Temaslarda bulunmak üzere Brüksel'e giden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu, toplantının ardından Grup Başkanı Hannes Swoboda ile basına açıklamalarda bulundu. Başbakan Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nun Beşşar Esed'i desteklediği yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Esed rejimini desteklemedim. Esed'le tatil yapmadım, Esed'e kardeşim demedim. Diyen kim? Kendisi. Tatil yapan kim? Kendisi" diye konuştu.

Suriye'de kanlı sürecin bir an önce durdurulması gerektiğini söyleyen Swoboda ise "Suriye'de askeri müdahaleler konusunda çekincelerimiz var. Askeri müdahalenin karşısındayız. Esat da dahil Suriye tarafları herkes masaya oturmalı. Barışçıl bir ortamda Suriye sorunu çözülmeli" dedi. Swoboda, kendisine yönelik sorular bitince Sosyalist Grup toplantısına geri dönerken,soruları yanıtlamaya devam eden  Kılıçdaroğlu, "Reyhanlı'da ölen 51 kişinin katili Recep Tayyip Erdoğan'dır. İstiyorsa gitsin Reyhanlı'da yurttaşlara sorsun" dedi. Esed ile Erdoğan'ın "baskıcı" olduklarını ve aralarında "ton farkı" bulunduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ne fark var aralarında demokrasi açısından" diye sordu.

AÇIKLAMA YAPTI

Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerini ardından yazılı bir açıklama yapan Sosyalist Grup Başkanı Swoboda, Başbakan Erdoğan'ın Beşşar Esed'le kıyaslanamayacağını belirtti. Swoboda Erdoğan'ı Esed'le kıyaslayan herhangi bir açıklamanın sadece yanlış anlama olduğunu vurgulayarak, "Politikaları meşru olarak eleştirilse de Erdoğan, Suriye halkına yönelik savaş ve teröre devam eden Esed'le kıyaslanamaz" ifadesini kullandı.

'Modern CHP'ye ihtiyacımız var'

AP Sosyalist Grup Başkanı Swoboda, toplantıda Kürt meselesinin de gündeme geldiğini belirterek, "CHP'nin Kürt sorunuyla ilgili açık taahhüdünü görmekten memnun olduk" dedi. Kürt meselesi konusunda CHP ile AP Sosyalistler Grubu arasındaki görüş farklılığına ilişkin görüşü sorulan Swoboda, her partide farklı meseleler ve farklı tartışmalar olabileceğini, CHP liderine partiyi ileri götürmesi konusunda güvendiğini belirtti. Swoboda, "Her parti yeni şartlara ve durumlara uyum sağlamalıdır. Bu nedenle kişisel fikrim ve grubumuzun düşüncesi şu:

Modern, ileriye bakan bir CHP'ye ihtiyacımız var. Belki 20 yıl önce doğru olan çizgiye bağlı değil, günümüzün şartlarına uygun olmalı. Şimdi ihtiyacımız olan modern tutum benimsenmesi" ddiye konuştu.
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Tamam Kemal bey Tamam sensin PAŞBAKAN, Artık kendini BAŞBAKANLA Kıyaslamayı bırak.
Misafir - 03:31, 19 Mayıs 2013 Pazar
Demek ki Kılıçdaroğlu, AB ve ABD için birileri gibi kullanışlı değil...
Misafir - 22:06, 17 Mayıs 2013 Cuma
Haber ilgili fotoğraf yorumum:Kılıçdaroğlunun samimiyetsizliği çoğu zaman olduğu gibi yine aynen yüzüne yansımış.
Misafir - 15:45, 16 Mayıs 2013 Perşembe
13.07 ne olduğunu çokgüzel açıklamış.evet,avrupalı(swoboda),kılıçdaroğlunun bulunduğu çukuru görmüştür.
Misafir - 13:57, 16 Mayıs 2013 Perşembe
çok doğru yorumunuza aynen kalıtılıyorum
Misafir - 13:23, 16 Mayıs 2013 Perşembe
çok doğru yorumunuza aynen kalıtılıyorum
Misafir - 13:23, 16 Mayıs 2013 Perşembe
ÜLOKESINI SIKAYET EDEN DEN NE BEKLIYORSUN DOSTMUSUN DUSMAN MI
Misafir - 13:18, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Yazıklar olsun sana şu avrupalı sosyalist kadar olamadın. Adam ne diyor: “Ben ahlakî standartlarımı muhafaza etmek istiyorum." İnsan ar ve namusunu kaybetti mi istediğini yapsın demek istiyor. Ben insanlığımdan çıkmak istemiyorum demek istiyor. Al dersini CHP.
Misafir - 13:07, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Allahım kemal kılıçdaroğlunun açıklamalarından tüm inananları ve güzel ülkemizi koru.Türkiyemize birlik beraberlik ver.
Misafir - 12:05, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda, Başbakan Erdoğan'ın Beşar Esad'la kıyaslanamayacağını belirtti.Elin yabancısı bunu idrak etmişte kemal kılıçdaroğlu edememişse o zaman bir yerlerde sorun var?!?
Misafir - 12:02, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Kılıçdaroğlu masumları bebekleri anneleri katleden zalim Esetle Türkiye Cumhuriyetinin başbakanını hangi akılla aynı kefeye koyarsın hiç mi Allahtan korkmazsın birde gidip çoğu düşmanımız olan Avrupa ülkelerinde bunu dile getirirsin ülkemizi hiç mi sevmiyorsun?
Misafir - 11:50, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Türk Milleti Kılıçdaroğluna rağmen asla bölünmeyecektir ne demek sayın başbakanımızla eset arasında fark yoktur demek bu milletin %50 sinden fazlasının oyunu almış ülkesinin sevdalısı bir insana zalim cani diye iftirada bulunmak iftira büyük günahtır ama inanana
Misafir - 11:43, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Allahım sen ülkemizi,milletimizi,dinimizi,dilimizi,çoluğumuzu çocuğumuzu, garipleri,yetimleri,öksüzleri ve tüm inananları koru sen türkiyeye birlik beraberlik ver.(amin)
Misafir - 11:38, 16 Mayıs 2013 Perşembe
sayın başbakanımızın söylediği gibi bu kılıçdaroğlu ateşle oynuyor allah ülkemizi böylelerinden korusun
Misafir - 11:31, 16 Mayıs 2013 Perşembe
bu chp ve kılıçdaroğlunun memlekete hiç mi faydaları dokunmaz bunların türkiyeye verdiği zarar düşman ülkeleri kıskandırır sen git avrupaya türkiyeyi şikayet et bu nasıl kafa bu nasıl zihniyet başbakanımızı eset gibi caniyle aynı kefeye koy bunu akıl mantık izan almıyor
Misafir - 11:29, 16 Mayıs 2013 Perşembe
CHP’den sosyal demokrat değerlere saygı göstermesini talep etmek mecburiyetinde olduğunu söyleyen Swoboda, aksi takdirde ‘aynı ailede olunsa da’ paylaşılacak bir şeyin olmayacağını söyledi. Eğer kendisi istemiyorsa buraya gelmek zorunda değil’ dedi. Kovulmaktan beter
Misafir - 11:20, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Bu mubarek kandil gününde, pek muhterem, Türkiye'nin bitiği, Bürükselin EZİĞİ, esadın gülü, trejedi ve kaos hayalperesti, namı diğer Gandi ke-malın artık aktif görevde olmasını ve TAKSİM HELASI başkanlığına getirilmesini istiyoruz... sonuna kadar arkandayız gandiiiii...
Misafir - 11:11, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Türkiyede ana muhalefetin ikiyüzlü,derin devletle iliskili,CHP'nin ic yüzünü gören ve KILICDAROGLU'NUN haddini bildiren SWOBODA'NIN hakikaten eli öpülür.
Misafir - 11:10, 16 Mayıs 2013 Perşembe
halkımız hala uyanamadıkayıkçı kavgasına devam ediyor. bu arada ekonomik ve siyasi bağımsızlığımız elden gidiyor bu ikili deniz baykallada bu milleti oyaladı bir müddette sarı gülle oyalar halk karagöz tiyatrosunu çözünceye kadar bölünmüş ekonomisi batmış halkın yüzde doksanı yardıma muhtaç
Misafir - 11:04, 16 Mayıs 2013 Perşembe
ya bu adam hiç mi doğru konuşmaz
Misafir - 11:00, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Kılıçdaroğlu iyiden iyiye saçmalamağa başladı demokrasi hayranı avrupada diktatör bir insan ile avrupa standartlarını yakalamak içiin sürekli yasa çıkarttıran RTE yi aynı görüyor.yazık bir lider bu kadar önyargılı olmamalı Ülke kaybediyor.
Misafir - 10:58, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Ezanı Türkçe okuttu ya şu CHP, içindeki niyeti bir kere ortaya koydu ya, mütedeyyin insanlara oyunlar oynadı ya, daha da iflah olmuyor; Niyeti bozuk niyeti. Allah'da niyetine göre veriyor, verdikçe veriyor kurban olduğum...
Misafir - 10:40, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Bu CHP'ye anam şöyle dua ediyor "Allahım şu CHP yi, Kılıçdaroğlu"nu hiç bir zaman başımıza getirme" duası bu. Yapacak bir şey yok. Kendi hür iradesi ile bu. CHP yi yapacağı iyi şeyler ancak kurtarabilir. Öyle yalanla dolanla, iftira ile, çamur atmak ile bir yere gidemiyor görüyorsunuz işte.
Misafir - 10:38, 16 Mayıs 2013 Perşembe
aynen katılıyorum
Misafir - 10:36, 16 Mayıs 2013 Perşembe
bu adamın iftiradan başka bildiği hiç bir şey yok bu zihniyet chp nin başında olduğu sürece akp yi iktidardan indirmek imkansız bunu bütün türkiye biliyor.
Misafir - 10:02, 16 Mayıs 2013 Perşembe
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın